Автор: Василь Біленко, журнал “Мандри”
Фото: Василь Біленко, Володимира Ільченка
Це комунальна квартира, яка рухається по воді і коштує кілька сот тисяч доларів.
Спільна кухня, обладнана за останнім словом техніки і оздоблена цінними породами дерева. Спільні санвузли з модною сантехнікою і електричними унітазами. Спільне місце під сонцем у вигляді палуби. І ще десятки місць і речей загального користування. І тому, щоб морський круїз не перетворився на загострення міжвидової боротьби в обмеженому просторі, найголовніше – це правильно підібрати команду.
Думки фахівців розділяються. Дехто вважає, що команда друзів (родичів) краще справляється з яхтою і веселіше відпочиває. Але тут є свої підводні камені. Разом із родинними чи дружніми стосунками ви тягнете на яхту ще й приховані конфлікти, застарілі образи та інші неприємні речі, які обов’язково вилізуть на поверхню за час круїзу. Давно знайомі – тоді чого ж панькатися одне з одним? А з яхти, на відміну від дому, піти нікуди. Тому принципи правильного яхтингу і фахівці радять запрошувати на яхту ще й не дуже, чи зовсім не знайомих людей. Вони стануть стримуючим фактором – адже виносити на загал власні сварки буде незручно (принаймні, перші кілька днів). Ну а зовсім незнайомі люди – це завжди якась інтрига. Симпатична жіночка може виявитися стервом, а її огрядний чоловік – добродушним ерудитом і душею компанії.
Потрібні одні й другі. Перші створюють позитивний настрій, а другі – безпечне плавання. Їхня віра в погане майбутнє стимулює команду уважніше дивитися навколо.
Якщо о шостій ранку першого дня відпустки ваш приятель будить вас словами: «Вставайте, ви що, спати сюди приїхали!?», то він небезпечно переповнений енергією. І щоб відпочинок не перетворився на школу молодого бійця, приятеля потрібно нейтралізувати – спрямувати його енергію в мирне й корисне для всіх русло. Запасіться балонами для пірнання, вудками, гарпунами та іншими рибальськими причандалами. Риби може й не буде, зате якийсь час приятель перебуватиме під водою. Давайте йому найважчі завдання: принести мішок картоплі з базару, який знаходиться за 5 кілометрів від вашої яхти, знайти дрова на скелястому острові чи видертися на 20-метрову щоглу без страховки, щоб повісити там «веселого Роджера».
Якщо ви представник сексуальної більшості, то, звичайно ж, тільки змішані екіпажі. Навіть для парубочого товариства під вітрилами принаймні двійко прекрасних яхтсменок не завадять. Їхня присутність облагороджуватиме морських вовків, примушуватиме стежити за фразеологічними зворотами, щетиною та одягом і не дасть перетворитися на команду сомалійських піратів. Крім того, дівчата непогано готують…
Але, як стверджують фахівці, найкраще співвідношення екіпажу – шкіпер і шість-вісім дівчат. Таку комбінацію можна назвати «відчуй себе Богом на тиждень!» (стосується шкіпера).
Отже, на вашій яхті – ідеальна команда. Перше питання, яке перед нею постає, – куди йдемо? Круїз – усього тиждень (краще два), хочеться побачити і спробувати все. Багатовекторність бажань (скільки моряків – стільки й векторів) теж не сприяє консенсусу. Проголосуйте, а ще краще – делегуйте прийняття рішення вашому капітану. Тепер винуватим буде він.
Правильний капітан послинить палець, потім підніме його догори й скаже: «Куди дме вітер – туди й підемо». Не сперечатися з природою – золоте правило яхтсменів і – принципи правильного яхтингу. А незвідані місця залиште на наступний раз. Якщо є вибір: йти 12 годин на день, борючись із вітром, чи проплисти кілька годинок, а потім кинути якір у затишній бухті, – оберіть другий варіант. Це не стосується учасників Volvo Ocean Race, у яких попереду ще 10 тисяч морських миль.
Принципи правильного яхтингу забороняють вживання алкоголю під час рейсу (пиво не враховується). Але тверезі яхтсмени зустрічаються так само рідко, як і русалки, – тільки у міфах чи казках. Тому основний принцип на яхті – не перебрати. Особливо це стосується капітана. Бажано, щоб серед екіпажу була людина (краще нарколог), яка стежитиме за капітаном, щоб бува його не втратити (у прямому й переносному значенні).
Ще про принципи правильного яхтингу – в управлінні яхтою бере участь вся команда. Ухиляння суворо заборонено, це жорстоко карається штрафними роботами на кухні чи купівлею дорогого алкоголю для задобрення команди.
Якщо ви помітили, що від вашої яхти відв’язався надувний кранець (вартістю 100 євро), то не треба дивитися йому вслід й філософствувати: «Як прийшло, так і пішло». Піднімайте тривогу і ловіть «втікача» всією командою. Пильнуйте не тільки речі, але й одне одного. Як показує практика, людей часто забувають на стоянках. І щоб не перетворити свого друга на Робінзона Крузо, переконайтесь, що він встиг сісти на яхту перед відправленням з острова.
Як тільки яхта вийшла в море, найголовніша людина на ній – капітан. Принципи правильного яхтингу, як і усі без винятку, команди капітана потрібно виконувати швидко і чітко, навіть якщо особисто вам вони здаються безглуздими. Капітан має шкіперські права (ліцензію) – а це вже певна гарантія, що з психічним здоров’ям у нього поки все гаразд. Якщо у теплу липневу ніч у відкритому морі капітану заманеться надягти на вас рятувальний жилет, а потім ще й прив’язати страхувальним поясом до яхти – не обурюйтеся. Це не виявив його сексуальних фантазій. Просто в його плани не входять пошуки вашої наляканої персони у чорній воді, осяяній зорями Чумацького Шляху. Затамуйте злість, навигадуйте сотні тортур для нього, але застосуйте вже після завершення круїзу. А краще – пригостіть його пивом.
Принципи правильного яхтингу.